Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 12:27
Reklama
LUBIN

Porywali ludzi

Błagali o pomoc, biegnąc nago przez ulice Lubina. Uciekli z rąk swoich oprawców, którzy więzili ich, torturowali i nagrywali brutalne sceny, by wymuszać okup od ich rodzin. Sprawę dramatycznego porwania i brutalnych działań międzynarodowego gangu porywaczy migrantów zakończyła akcja Centralnego Biura Śledczego Policji — donosi TVN24
  • Źródło: media
Porywali ludzi

Źródło: tvn24.pl

Dwóch mężczyzn wybiegło na ulice Lubina bez odzieży, błagając o wezwanie policji. 

— Zatrzymali pojazd i prosili kierowcę, by natychmiast skontaktował się z funkcjonariuszami – relacjonował w rozmowie z TVN24 aspirant sztabowy Krzysztof Pawlik z miejscowej policji. 

Okazało się, że Etiopczycy, wcześniej przetrzymywani w bagażniku, zdołali uciec, kiedy oprawcy rozpraszali się pilnowaniem kolejnych ofiar. Funkcjonariusze potwierdzili, że na ich ciałach były ślady brutalnego znęcania się, w tym strzępy taśm na nadgarstkach i szyjach.

Jak ustaliła policja, ofiary nie wiedziały nawet, w jakim kraju się znajdują, ani kim są ich porywacze. Obywatele Ukrainy, oskarżeni o te brutalne porwania, wykorzystywali telefony komórkowe przetrzymywanych do kontaktowania się z ich rodzinami.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zatrzymali cztery osoby podejrzewane o porwania cudzoziemców dla okupu. Na swoim koncie mają mieć porwanie przynajmniej pięciu osób – dwóch obywateli Etiopii i trzech obywateli Mali.

CBŚP zajęło się sprawą po tym jak w połowie czerwca otrzymało informacje o uprowadzeniu dwóch mężczyzn z Etiopii. Taka informacje przekazał Interpol, przedstawiciele Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego oraz mundurowi z Hajnówki i komisariatu policji w Zielonej Górze. Z przekazywanych treści wynikało, że na terenie Polski przetrzymywane są osoby porwane przez gang domagający się okupu.

„Łowcy Cieni” CBŚP współpracując z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii potwierdzili swoje ustalenia. Podejrzani byli zamieszani również w porwanie obywateli Mali na terenie Łotwy.

– 25 czerwca podejrzewane osoby wróciły do Polski. Funkcjonariusze CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Białegostoku, na drodze S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, dokonali zatrzymania 3 osób. Równocześnie, w Skwierzynie (woj. lubuskie), zatrzymano kolejną osobę podejrzewaną o pomoc w przemycie uprowadzonych osób – dodają przedstawiciel CBŚP. – Podczas przeszukań pojazdów, którymi poruszały się zatrzymane osoby, zabezpieczono m.in. przedmioty przypominające broń palną, kominiarki, taśmy klejące oraz telefony komórkowe. W jednym z telefonów ujawniono zdjęcie czarnoskórego mężczyzny oraz wiadomości w języku francuskim – jak się później okazało, urządzenie to należało do jednej z ofiar uprowadzonych na Łotwie. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych osób odnaleziono również przedmiot przypominający broń palną, telefon jednej z ofiar, kolejne akcesoria maskujące oraz karty SIM.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzeń dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP. Decyzją sądu trzech z nich zostało tymczasowo aresztowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: R.D.Treść komentarza: 🔬 KAZUS: Laboratorium na sprzedaż – co dalej z pracownikami? Szanowni Mieszkańcy, Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kazus, który nie jest tylko teoretycznym przypadkiem, ale realnie dotyczy sytuacji w naszym mieście – laboratorium diagnostycznego PCUZ w Polkowicach. Wyobraźmy sobie: Lokalne laboratorium, działające przy samorządowym centrum zdrowia – z nowoczesnym sprzętem, doświadczoną kadrą i zaufaniem pacjentów – zostaje wystawione na sprzedaż. Zainteresowane jest zewnętrzne konsorcjum. ❗ Rodzi się szereg pytań: Co z dotychczasowymi pracownikami? Czy zostaną przejęci? Na jakich warunkach? Czy zachowają ciągłość zatrudnienia, wynagrodzenia, staż? Czy nowy właściciel zapewni ciągłość usług dla mieszkańców Polkowic i okolic? Czy to wstęp do prywatyzacji lokalnych usług zdrowotnych? 📌 Sprawa dotyczy laboratorium PCUZ – temat realny i aktualny. Warto, byśmy wspólnie mu się przyglądali, zanim decyzje zapadną bez udziału społeczności. 🤔 Nie wiem jak Wy, ale mam wrażenie, że to „wakacyjny okres” jest idealnym czasem, żeby w ciszy i spokoju załatwiać takie sprawy... #PcuzLaboratorium🩵🤔Data dodania komentarza: 3.07.2025, 10:25Źródło komentarza: Już prawie miesiąc z Wami!Autor komentarza: Wnikliwy obserwatorTreść komentarza: Komisja w PCUZ zagłosowała za sprzedażą laboratorium. Nawet Pani emerytka pełniąca obowiązki kierownika laboratorium była zaData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:50Źródło komentarza: Ktoś minął się z prawdą. Szykuje się nam epopeja...Autor komentarza: Zatroskany pacjentTreść komentarza: I to cała prawda o tej "nowej --starej władzy". Przypomnijcie proszę kto to mówił że" mieszkańcy są moim szefem". Wstyd Panie burmistrzu ( specjalnie z małej), ciemny wyborca wszystko kupi. Modne ostatnio słowo obiecać można wszystko. Ważne że rodzina i znajomi na swoim. Laboratorium można sprzedać kto by tam się martwił o pracowników na pewno nie dyrektor- radna bezradna.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 09:21Źródło komentarza: Ktoś minął się z prawdą. Szykuje się nam epopeja...
Reklama
Reklama
Reklama