Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 lipca 2025 05:42
Reklama
GŁOGÓW

O pomniku Zygmunta Stachury

Zygmunt Stachura na wiele lat związał się z Głogowem, stąd zrodził się pomysł uczczenia go pomnikiem
  • Źródło: glogow.pl
O pomniku Zygmunta Stachury

Źródło: glogow.pl

W 2011 roku, podczas spotkania wspominkowego z okazji piątej rocznicy śmieci Zygmunta Stachury, wśród jego przyjaciół zrodził się pomysł uczczenia go pomnikiem. Pierwszą propozycją była ławeczka z siedzącym na niej malarzem…

Zygmunt Stachura urodził się w 1948 roku w Łodzi i na wiele lat związał się z Głogowem. Przez przyjaciół zwany był głogowskim Canalettem i często bywał na głogowskim Rynku, gdzie tworzył swoje dzieła. Miał za sobą udział w blisko 40 wystawach oraz ponad 20 plenerach. Zmarł 24 sierpnia 2006 roku.

W maju 2012 roku, w związku z propozycją głogowskiego środowiska kulturalnego, Urząd Miejski ogłosił konkurs utworzenia miejsca pamięci poświęconego Zygmuntowi Stachurze w Głogowie, a po kilku miesiącach jury konkursu, spośród sześciu nadesłanych propozycji, wyłoniło zwycięzcę. Za najlepszy pomysł upamiętnienia Stachury uznano projekt Karola Badyny – absolwenta i pedagoga krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Artysta ten jest również autorem m.in. pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie OZN w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze oraz serii pięciu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi i Tel-Awiwie. Na drugim miejscu znalazła się wspólna propozycja głogowian: Dariusza Wojtowicza i Piotra Krzemińskiego a trzecie miejsce zajął Robert Tomak z Zielonej Góry.

„Nagrodzone prace, w ocenie sędziów, były najlepsze pod względem oryginalności pomysłu i formy, a jednocześnie cechowała je realność rozwiązania” – zapisano w pokonkursowym protokole. Zwycięski projekt został uchwałą Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 26 lutego 2013 roku skierowany do realizacji. 

Rzeźba, która stoi obecnie na skwerze, tuż obok ruin kościoła św. Mikołaja, wykonana została z brązu, na granitowym postumencie. Obok wizerunku Stachury, znajdują się na niej również fragmenty głogowskich miejsc, malowanych przez artystę. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeźby znajdują się ławki ocienione drzewami. Początkowo brano pod uwagę jeszcze dwie inne lokalizacje rzeźby: jedną w otoczeniu ratusza a drugą w pobliżu kościoła Bożego Ciała.

W siódmą rocznicę śmierci, 24 sierpnia 2013 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Stachury. W imprezie wzięło udział grono jego przyjaciół i znajomych. Pomnik odsłonięty został przez Andrzeja Kolińskiego oraz wieloletnią partnerkę życiową artysty.  Wówczas lokalny poeta Tadeusz Kolańczyk odczytał specjalnie napisany na tę okazję wiersz o Stachurze, a uroczystość dopełnił koncert akordeonisty Mateusza Kwapienia. Co ciekawe, na tablicy rzeźby znalazła się błędna data śmierci Stachury (2005 zamiast 2006), którą poprawiono po dokładnych konsultacjach z twórcą pomnika, dopiero po ponad trzech tygodniach od jego odsłonięcia.

Pomnik Zygmunta Stachury w dniu jego odsłonięcia

Pomnik Zygmunta Stachury w dniu jego odsłonięcia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama